HAKKIMIZDA

Hakkımızda

1979 yılında
kurulan
firmamız

alüminyum ekstrüzyon profillerinin üretimi ile sektöre ilk adımını atmış̧ ve 2009 yılına kadar üretim hattını devam ettirerek müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmiştir.

Firmamız; bu yıl itibari ile üretim anlayışında değişikliğe giderek müşteri taleplerine cevap verebilecek alüminyum profil ve çeşitli alüminyum profil uygulamalarıyla, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını sektördeki tecrübesi ile karşılayacak yeni bir vizyona geçmiştir. Bu vizyon ile; 1979 yılından gelen tecrübemiz ve iş ortaklarımızla, müşterilerine üst düzey sürdürülebilir hizmet sunmayı hedefleyen firmamız, 2020-2021 yılı içerisinde Fen Metal Alüminyum olarak Kosova ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni satış alanlarıyla yatırımlarına devam etmektedir.

Şu anda da çözüm ortakları ve iş ortakları ile beraber üretimlere
devam etmekte ve pazar payını yükseltmektedir.

Fen Metal

ALÜMİNYUM

Alüminyum, yeryüzünde oksijen
ve silisyum'dan

sonra en çok bulunan üçüncü element olmasına rağmen, endüstriyel çapta üretimi 1886 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması ile gerçekleşmiştir. Alüminyum, diğer çok kullanılan metaller olan demir, kurşun ve kalay gibi, doğada bileşikler halinde bulunur.

Alüminyumu oksit halindeki
bileşiğinden

ilk ayıran ve elde eden kişi, 1807 yılında, Sir Humprey Davy olmuştur. Daha sonra, Hans Christian Oersted, Frederick Wöhler ve Henri Sainte-Clairre Deville, alüminyum eldesinde yenilikler getirmişlerdir. Alüminyumun endüstriyel çapta üretimi ise, 1886 yılında ABD'de Charles Martin Hall ve Fransa'da Paul T. Heroult'un birbirlerinden habersiz olarak yaptıkları elektroliz yöntemi ile başlamıştır.

Bu, günümüzde halen kullanılan
yöntem olduğundan

1886 yılı alüminyum endüstrisinin başlangıç yılı olarak kabul edilir. 1886 yılında Werner von Siemens'in dinamoyu keşfi ve 1892 yılında K.J.Bayer'in, boksitten alümina eldesini sağlayan Bayer prosesini bulması ile alüminyumun endüstriyel çapta üretimi çok kolaylaşmış ve bu en genç metal, demir çelikten sonra dünyada en çok kullanılan ikinci metal olmuştur.

Alüminyum ve Enerji Tasarrufu

1950-1986 yılları arasında yapılan teknolojik gelişmelerle, alüminyum eldesi için kullanılan enerji miktarı % 30 oranında azalmıştır. Batı dünyasında alüminyum üretimi için kullanılan elektrik enerjisinin % 61'i hidroelektrik santrallerinden elde edilmektedir.

Alüminyum, kullanıldığı yerlerde

elde edilirken sarf olunan enerjinin defalarca fazlasını tasarruf ettirdiğinden ve sonsuz kere yeniden kullanılabildiğinden (recycling), bir "enerji bankası"dır. Örneğin, bir damperli kamyonun kasası çelik yerine alüminyumdan yapılmış olsa, bu amaç için kullanılacak alüminyum elde edilirken, 70.000 kwh enerji harcanır.

Avrupa Alüminyum Kutu Geri Dönüşüm Organizasyonu

tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa'da 100 kutunun 37'si geriye kazanılmaktadır. Bu oranının yakın gelecekte %50'ye çıkması beklenmektedir.